Yulia Krivich: Przeczucie (książka)

Skład Długa

Wt.-Czw. 15.00–18.00, Pt.-Sob. 12.00–18.00, Pt.-Niedz. 12.00–18.00
Yulia Krivich:  Przeczucie  (książka)

Yulia Krivich, Bez tytułu 1, z cyklu Przeczucie, 2014 ©Yulia Krivich. Dzięki uprzejmości artystki

 

 

 

Przeczucie jest zapisem świadomości. Zewnętrzną formą odczuwania zmian, które wystąpiły lub mogą wystąpić. Przeczucie jest stanem irracjonalnym, niemożliwym do wysłowienia sygnałem, że coś się zbliża. Bohaterami mojej fotografii są młodzi ludzie i ich nieokreślone miejsce bycia. Nie chodzi tu o samą lokalizację, a o wymiar egzystencjonalny, tożsamościowy.

 

Bywam na Ukrainie kilkakrotnie w ciągu roku i zauważyłam pewien zbieg okoliczności: jadę do domu tuż przed rozpoczęciem znaczących wydarzeń–protestu na Majdanie czy otwartej inwazji wojsk rosyjskich na wschodni region kraju. Wiążę to z niepokojem panującym we mnie.

 

Refleksja stała się moim punktem zaczepienia. Rejestrowałam gwałtowne zmiany zachodzące w moim kraju, ale także we mnie. Z tego wynika połączenie kadrów niemalże fotoreportażu z wymyślonymi i inscenizowanymi przeze mnie sytuacjami.

 

Jest to skomplikowane przeczucie konfliktowości ziemi zagubionej pomiędzy kontrastami. Jest to intuicyjna próba rejestracji podświadomości i mojego niepokoju z tym związanego.

 

Yulia Krivich

 

 

Forma książki jest „logicznym” następstwem sposobu, w jaki Yulia opowiada swoją historię. Opiera się na niedopowiedzeniach, napięciach w przestrzeniach pomiędzy zdefiniowanymi pojęciami, przesunięciach i paradoksach. Obraz jest przedstawieniem, ale równocześnie nie traci swojej materialności. Wrażeniowość i delikatność w przypadku Przeczucia ma bardzo określony, niefizyczny, ale mocno odczuwalny ciężar.

 

Kuratorka: Ania Nałęcka

 

 

Yulia Krivich (ur. 1988, Dniepropietrowsk)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013) oraz Akademii Budownictwa i Architektury w Dniepropietrowsku (2010). Laureatka nagrody głównej Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP 2013. Współpracuje ze stowarzyszeniem Ukraińskiej Alternatywy Fotograficznej (UPHA). W swojej twórczości podejmuje temat młodego pokolenia na postsowieckim obszarze.

 

Skład Długa
ul. Długa 72
Premiera książki: 16.05.2015, 19:00

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.